Ha a saját vállalkozás gondolata már évek óta a fejünkben motoszkál, ám ez idáig nem tudtuk, hogyan kezdjünk neki a projektnek, keressünk cégalapítással foglalkozó jogi szakembereket!
Egy kockázatos, ám kifizetődő lépés: legyen saját vállalkozásunk!
Mindig a legizgalmasabb feladatok rejtik magukban a legnagyobb kihívásokat. Saját döntések, gyors elhatározások, nagy kockázat. Azonban számos előnye van annak, ha mégiscsak vesszük a bátorságot, és zokszó nélkül kezdünk bele valami újba. Kipróbálhatjuk magunkat ezen az egyelőre még ismeretlen területen, tapasztalatokat gyűjthetünk, és nem utolsó sorban az anyagi függetlenedés is hamarabb válik számunkra elérhetővé. Talán ez utóbbi motiválja leginkább az embereket. A saját céggel vállalkozásnak azonban több az előnye, mint a hátránya – és hogyha olyan területet választunk cégünk profiljához, amely nemcsak hogy érdekel bennünket, hanem valamelyest értünk is hozzá, akkor garantáltan sikeresek leszünk. Ehhez természetesen nem elég a megfelelő mértékű kezdőtőke, sok energia és kitartás is szükségeltetik.
Hol keressünk segítséget cégalapításhoz és mi az eljárás menete?
Ha úgy döntünk, valamilyen gazdasági társaság - Kft. (korlátolt felelősségű társaság), Rt. (azaz részvénytársaság), Zrt. (azaz zárt részvénytársaság), Bt. (azaz betéti társaság) - alapításába kezdenénk, legelőször is érdemes felkeresnünk egy jogászt. Ők segítséget fognak nyújtani mind a székhelyfoglalási, könyvelési, adózási ügyek tisztázásában, a szükséges szerződések és jognyilatkozatok megszerkesztésében, kiállításában. Cégalapítással kapcsolatos szaktanácsadásért sehol nem számolnak fel többletköltséget, úgyhogy kérdés felmerülése esetén forduljunk bizalommal az általunk választott szakemberekhez! Itt akár olyan alapvető kérdéseket is feltehetünk, amelyekhez nem kell ugyan jogi szaktudás, azonban bizonytalanok lehetünk egy döntés meghozatalában – például, hogy milyen cégformát válasszunk. (Bár előzetesen jó tudni, hogy a leggyakoribb a Kft, illetve létezik még egyszemélyes Kft, így elsősorban gondolkodjunk ebben!) Az árajánlat nem fix összeg, az alapítani kívánt cég típusától, a cégformától függ, hogy mekkora díjjal jár. A cégalapítás költsége egyszeri, többnyire nem alku kérdése, így vagy elfogadjuk, vagy nem.
Vállalkozhatunk hazai pályán, de akár külföldön is – a legnépszerűbb talán az angliai cégalapítás, mely szintén olcsón megvalósítható itthoni szakember gárdával is. Cégbejegyzés, cégmódosítás, cégmegszüntetés egyaránt elérhetőek ez esetben is.
Melyek a cégalapítás feltételei?
Bárhol alapítunk azonban vállalkozást, vannak bizonyos formai követelmények, melyeknek eleget kell tennünk. Az alapszabályt lefektető okirathoz szükségünk lesz személyazonosításra alkalmas iratokra (személyi igazolvány és lakcímkártya), adókártyára, a székhelyül szolgáló ingatlan tulajdonosának hozzájárulása, miszerint az ingatlan az adott tevékenység folytatására igénybe vehető. Ezek a feltételek alapvető fontosságúak, hiányukban nincs lehetőség magánvállalkozás alapítására.
Ha ezekkel az okiratokkal rendelkezünk, már csak rá kell bíznunk a jogi szakemberekre az ügyet, ők elkészítik a társasági szerződést és az alapszabályzatot. Ezek formai és tartalmi követelményeiről is ők gondoskodnak. Annak fényében szerkesztik meg ezeket a dokumentumokat, hogy hogyan döntöttünk, mi legyen cégünk neve, hol legyen a székhelye, kik tartozzanak a tagok közé, kik legyenek vezetők, mi legyen a cég fő tevékenysége, illetve mennyi a jegyzett tőke és a vagyoni hozzájárulás a tagok részéről. Az olcsó és gyors cégalapítás mindkét félnek igénye, így legfeljebb 5-6 munkanapon belül mindent letudhatunk.