Az ember két dolog között dönthet. Vagy alkalmazott lesz valahol és dolgozik valakinek, vagy céget alapít és a saját kezébe veszi az irányítást legyen szó Bt-ről, Kft-ről, vagy bármi másról. A cégalapítással kapcsolatos jogszabályok igen sűrűn változnak, így mielőtt ügyvédhez fordulunk érdemes informálódni, hogy mik az aktuális Bt, Kft és Részvénytársaság alapításával kapcsolatos feltételek.
A cégalapítás feltételei
A cégalapítás mindig ügyvéd személyes jelenlétében történik valamint a kötelező kamarai regisztrációnak is eleget kell tenni, amelynek célja, hogy összefogja egy adatbázisban az egyéni, illetve társas vállalkozásokat. A kamarai regisztráció évente 5,000 forint és minden év március 31-ig kell átutalni, vagy személyesen pénztáron keresztül kiegyenlíteni. A teljesen egyértelmű adatok mellett szükségünk lesz egy székhelyre, amely lehet a mi saját irodánk, cégünk postacíme, de ha ilyennel nem rendelkezünk, akkor a megbízott székhelyszolgáltatásé. Ezután már csak némi időre van szükségünk és a szokásos formalitások után megtörténik a cégalapítás.
A cégalapítás költségei
A cégalapítás mindig az ügyvédi megbízási díjból, a cégalapítás illetékéből, az igazságügyi minisztériumnak fizetendő közzétételi díjból (ha szükséges), valamint a keretrendszeren keresztül történő adatlekérés díjából tevődik össze.
Az ügyvédi megbízatás díja általában az illeték mértékével szokott egy magasságban mozogni. Amennyiben hatalmas eltérést tapasztalatunk az illeték javára, akkor (mindig, de ilyenkor hatványozottabban) nagyon fontos, hogy az alapítás előtt ellenőrizzük le az ügyvédet, hogy rendelkezik-e felelősségbiztosítással. Mert nagyon pórul járhatunk, ha nem megfelelő ember kezébe adjuk a gyeplőt.
Kft alapítása
A kft alapításhoz mindössze egy érvényes személyigazolványra és lakcímkártyára valamint néhány fontos információ megadására van szükség. Természetesen a kft tagjainak összes fontos adata (születési hely, időpont, leánykori név, anyja neve, személyigazolvány száma, személyi szám), valamint a társaság szék/telephelyének a címe és a társaság elnevezése, (különböznie kell a már bejegyzett cégnevektől) is alapkövetelmény. Emellett még a társaság fő és egyéb tevékenységi köreit, valamint az ügyvezetőt kell megnevezni.
Maga az alapítás költsége attól függően, hogy hagyományos vagy egyszerűsített a folyamat 80-140,000 forintból kivitelezhető. Ami viszont komolyabb összeg, az a minimális törzstőke, amely a 2014-es módosítás után jelenleg 3,000.000 forint, igaz ennek csak a felét kell kifizetni alapításkor. A másik fele az alapítás idejétől számított 1 év során lesz esedékes. Fontos tudnivaló, hogy a befizetést nem szükséges igazolni bankszámlakivonattal, elég egy ügyvezetői nyilatkozat a rendelkezésre állásról. Ettől függetlenül ez a módosítás nagyon érzékenyen érintette mind a régi, mind az új kft-ket, hiszen az újak szinte azonnal versenyhátránnyal indulnak azokhoz képest, akiknek legalább van 2 év türelmi idejük a cégváltoztatásra, de erről később még szó lesz.
Természetesen hasonló feltételek mellett lehetőség van egyszemélyes kft létrehozására is
Bt alapítása
A bt alapítása során szintén szükségünk van néhány adatra. Legtöbb esetben a cégnév, a székhely, a tagok, és azok vagyoni hozzájárulása, vezető tisztségviselők és a tevékenységi kör megjelölése elegendő lehet. Fontos, hogy bt-t csak két ember hozhat létre, mert van egy úgynevezett bel és egy úgynevezett kültag. A beltag akár a saját vagyonával is felelhet, ha a társasági vagyon nem fedez valamilyen költséget a jövőben, míg a kültag a társasági szerződésben vállalt kötelesség szintjén kérhető számon.
A bt alapítás díja és a kezdőtőke is jóval alacsonyabb, mint egy kft esetében, ezért ezt a cégformát főképp kisebb tőkeigényű, alacsony kockázat tevékenységre érdemes létrehozni. Nem véletlen, hogy nagyon sok családi vállalkozás választja ezt a formát. Amennyiben számszerűsíteni szeretnénk, akkor egy bt létrehozása 40-80 ezer forintjába kerül maximum a kérvényező(k)nek.
Cégmódosítás
2014 márciusában a kft-k minimum törzstőkéjét 500,000 forintról 3,000.000 forintra emelte az országgyűlés két éves halasztási opcióval, tehát a cégeknek 2 évük van arra (2016. március 15.), hogy eleget tegyenek a feltételeknek. A probléma ezzel az, hogy ez a két év nagyon jól néz ki papíron, de a cégek jelentős részénél már 2015-ben, vagyis egy év múlva esedékes lesz a kötelező tőkeemelés. Viszont ez óhatatlanul hatalmas terhet ró a legtöbb kisebb-nagyobb kft vállára, ami természetszerűleg gyengíti őket és akadályozza őket a fejlődésben is.
Ugyanakkor új kft-t is már szintén kizárólag eme 3,000.000 forintos törzstőkével lehet bejegyeztetni. Ez nagyon sok, amúgy lelkes vállalkozni vágyónak veheti el végleg a kedvét attól, hogy belevágjon tervei megvalósításába. Nagyon fontos adalék, hogy arra is érdemes vigyázni, hogy egyes módosítások, valamint az értékesítés azonnali törzstőke emelésre kötelez.
Végelszámolás
Amennyiben a cég jogutód nélkül szűnik meg és a cég nem fizetésképtelen, akkor végelszámolást kell lefolytatni, amelynek a végén a céget törlik a cégjegyzékből.
A végelszámolás tárgya mindig a gazdasági társaság vagyona, amellyel a végelszámolás kezdetekor el tud számolni, valamint amit a folyamat közben szerez. Kivéve a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Csődtv.) szerinti olyan vagyont, amely nem tárgya sem a csődeljárásnak, sem pedig a felszámolási eljárásnak.
A végelszámolást a végelszámoló segíti, aki a cég önálló képviseleti jogú vezető tisztségviselőjének minősül. Tőle megkövetelhető az, hogy a teljes eljárás során a lehető legkörültekintőbben járjon el és maximálisan szem előtt tartsa a cég tulajdonosainak és hitelezőinek az érdekét is. Amennyiben ezeknek a kötelességeinek nem tenne eleget, akkor az általa okozott kárért polgári jogi felelősség terheli. Sőt a hitelezők keresetet is benyújthatnak ellene és a bírósági tőke befizetésére kötelezhetik, amely a saját magánvagyonából vonnak le közvetlenül.
A végelszámoló jogai
Ő irányítja a cég tevékenységét, de nem rendelkezik teljhatalommal, mert az eljárását a legfőbb szerv döntései határozzák meg. Nem lehet önjáró. Feladatát ingyen és díjazásért cserébe is vállalhatja és jogosult a cég által kötött szerződéseket azonnali hatállyal felmondani, illetve teljesülés hiánya esetén attól elállni. Kivételt képeznek azok a szerződések, amelyek a törvény által különösen védett jogokat tartalmaznak.
A cégalapítás 2014-ben sem lett egyszerűbb és született 1-2 olyan döntés, törvény, jogszabály, amely tovább növelheti az emberekben a kérdőjelet, de a legbiztosabb megoldás, ha az ember nem sajnálja rá a pénzt és megbíz egy szakértőt, aki töviről-hegyire elmagyarázza neki a helyes lépéseket. Hosszútávon nagyon sokat lehet profitálni abból, ha felkészülten vágunk neki a cégalapításnak. Nem beszélve arról a sok elkerülhető stresszről, amelyet egy nem megfelelően előkészített folyamat okozhat.