A jó cégvezető biztosan szeretné cége könyvelését jó kezekben tudni. A cég kiadásainak és bevételeinek jogilag szabályszerű számbavétele nem elhanyagolandó. Ha szeretné, hogy pénzügyei rendben legyenek, bízza vállalatát profi könyvelőre!
Miért van szükségünk könyvelőre és miben fog nekünk segíteni?
Ha saját céggel rendelkezünk - betéti társasággal (röviden: Bt.), korlátolt felelősségű társasággal (röviden: Kft.) –, időről időre szükségünk lesz egy szakképzett könyvelő segítségére. Számos feladatkört tölt be: tulajdonképpen a vállalkozás gazdálkodásáról szolgáltat adatot a hatóságoknak a jog szerint meghatározott időben és formában. Ő végzi az adott cég könyvelését – a kiadásokat és a bevételeket rögzíti és veti össze -, számlákat, adóbevallásokat készít, beszámolási és ellenőrzési kötelezettsége van. Munkájának célja lényegében az, hogy a cégnek a lehető legalacsonyabb adót kelljen fizetnie – természetesen mindezt a törvényi előírásokat betartva. Ehhez folyamatosan tisztában kell lennie az aktuális jogszabályokkal.
A könyvelő gazdasági eseményeket könyvel, határidőre elkészíti a számviteli politikát, beszámolókat, bevallásokat, mindehhez pedig alkalmazza a releváns jogszabályokat (például Számviteli törvény). Ő készíti el a vállalat mérlegét és eredménykimutatását is. Bizonyos cégméret felett ezeket a feladatokat kizárólag mérlegképes könyvelő láthatja el.
Könyvelőirodák a fővárosban
Budapest bármely részén van is cégünk székhelye, egészen biztosan találunk számunkra ideális könyvelőt. A könyvelőirodáknál mindig rendelkezésünkre tudnak bocsájtani egy munkatársat belátható időn belül, így nem kell afelől aggódnunk, hogy túl későn keresünk fel egy ilyen irodát, és a könyvelést csak határidőn túl lenne lehetséges elkészíteni. Sürgős könyvelési feladat természetesen többletköltséggel jár, ám ez így is sokkal kifizetődőbb, mint adott esetben egy hatósági bírság. A tanulópénz tehát nem feltétlenül rossz dolog – bár ez az élet valamennyi területéről elmondható. Egy jó könyvelőt Budapesten legegyszerűbben családunk, ismerőseink, barátaink véleményével – ennek hiányában pedig az internetes keresőprogramok valamelyikének segítségével tudunk.
A kettős könyvelés és a könyvvizsgálat
Az egyszeres és a kettős könyvelést sokan keverik egymással. Az egyik alapvető szabály, hogy a legtöbb vállalkozás csakis kettős könyvelést vezethet. Ez lényegében azt jelenti, hogy olyan nyilvántartást vezetnek a vállalat tulajdonában lévő forrásokról, eszközökről és gazdasági eseményekről, amely a mindezekben beállt változásokat zárt rendszerben és a valóságnak megfelelően mutatja. Az egyszeres könyvelés ezzel szemben mindig azonnal, tehát a bevételeket a pénz beérkezésével, a kiadásokat a teljesítéssel egy időben kell a könyvben rögzíteni. Jellemzően egyéni vállakozók és nonprofit szervezetek válaszhatják ezt a könyvelési módszert.
A könyvelés ún. könyvelőprogram segítségével zajlik. Ma már a legtöbb ilyen program online felületen is működtethető. Ennek előnye, hogy a könyvelő és a cégvezető nemcsak az irodában, de akár a világ másik felén is ugyanúgy hozzáfér bizonyos adatokhoz, ha szüksége van rá.
A könyvelés mellett fontos feladat még a könyvvizsgálat. A vállalkozások vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetükről kötelesek a törvények és jogszabályok által előírt módon valós, bizonyítékokkal alátámasztott információkat, adatokat, tényeket nyilvánosságra hozni. Ezen információk megbízhatóságát növeli, hogyha külső szerv által foglalkoztatott, független szakemberek könyvvizsgálatot végeznek. Miután a cégek saját könyvelőjükkel elkészítik éves beszámolójukat, a mérleget és az eredménykimutatást, a könyvvizsgálók vizsgálják felül, hogy jogszerűen jártak-e el. Csak az a könyvvizsgáló társaság vehet részt törvényesen ezen tevékenység űzésében, aki tagja a Magyar Könyvvizsgálói Kamarának. A könyvvizsgálat bizonyos mutatószámok alapján kötelező lehet, és jelentős költségekkel járhat.